Masne naslage na tijelu su problem koji muči mnoge ljude. Ako želite sprječavati njihovo stvaranje, evo nekoliko savjeta koje možete slijediti:
Redovito vježbajte: Vježbanje pomaže sagorijevanju kalorija i spriječava nakupljanje masnih naslaga. Redovitost je ključna, pa je najbolje planirati vježbanje u svakodnevnu rutinu.
Kontrolirajte unos kalorija: Prekomjerni unos kalorija vodi do debljanja, pa je važno pravilno planirati svoju prehranu i kontrolirati unos kalorija.
Jedite zdrave namirnice: Umjesto brze hrane i junk fooda, odabirajte hranu bogatu proteinima, vlaknima i zdravim mastima. Ova vrsta hrane će Vam dugotrajno davati energiju i spriječavati želju za nezdravom hranom.
Pijte dovoljno vode: Voda je ključna za zdrave funkcije organizma i tijelo će Vam zahvaliti ako redovito pijete dovoljno vode.
Spavajte dovoljno: Kvalitetan san igra važnu ulogu u održavanju zdrave tjelesne mase. Preporučuje se 7-9 sati sna svake noći.
Pravilnom kombinacijom ovih savjeta, moći ćete sprječavati stvaranje masnih naslaga i održavati zdrave tjelesne mjere. Važno je naglasiti da svako tijelo funkcionira drugačije i da je potrebno pronaći način koji najbolje odgovara Vašem tijelu.
Unosite puno vlakana
Konzumacija kombinacije topivih i netopivih učinkovit je način održavanje vitalnosti, dobre forme i izbjegavanja nadutosti. Jednako tako, uz dovoljno vlakna nećete imati problema sa zatvorom. Ciljajte na namirnice kao što su naranče, gljive, leća, grah, kokice (bez soli i maslaca), lanene sjemenke, sjemenke sezama, maline, brokula i zelje. Čim unosite puno vlakna, morate unositi i puno vode. Tako ćete izbjeći dehidraciju, zatvor i omogućit ćete pravilnu ravnotežu natrija i kalija.
Prema jednoj studiji, kod oko 1,100 odraslih osoba je zaključeno kako unos 10 grama vlakana utječe na smanjenje masnoća na području trbuha za 3.7 posto u vremenu od 5 godina.
Izbjegavajte namirnice koje sadrže trans masti
Masti se u našoj prehrani mogu naći i u procesiranoj, industrijskoj hrani. Takve vrste masti su trans-masne kiseline. Ove masnoće su povezane s upalama, bolestima srca i nakupljanju masnoća na području trbuha. U šestogodišnjoj studiji provedenoj nad majmunima se pokazalo da oni koji su konzumirali ovakve masnoće su dobili 33 posto više masnih naslaga na trbuhu od onih koji su jeli nezasićene masti.
Nemojte piti puno alkohola
U velikom količinama, alkohol može biti jako loš za zdravlje. Istraživanja pokazuju da može utjecati na nakupljanje masnoća na području trbuha, ali i voditi do pretilosti. Dakle, ako smanjite unos alkohola, možete računati da ćete se riješiti i masnih naslaga na trbuhu.
Unosite dovoljno proteina
Američka akademija za nutricionizam ženama preporučuje prehranu sastavljenu od cjelovitih žitarica (tri serviranja po 28 grama), mliječnih proizvoda (tri bezmasna ili malo masna serviranja), proteina (140 do 170 grama bezmasnog mesa poput piletine ili puretine), voća (dvije šalice) i povrća (dvije i pol šalice). Proteine ćete naći u bjelanjcima, voću, orašastim plodovima, tamnom povrću i žitaricama od cjelovitog zrna. Proteini također mogu ubrzati metabolizam, čine nas sitijima dulje vrijeme te tako drže apetit pod kontrolom.
Smanjite razinu stresa
Stres može utjecati na nakupljanje masnoća na trbuhu jer potiče žlijezde na proizvodnju kortizola, poznatijeg kao hormona stresa. Visoke razine kortizola jačaju apetit i povećavaju nakupljanje masnih naslaga na području trbuha. Što je najgore, žene koje već imaju ovaj problem često proizvode i višak kortizola kao odgovor na stres.
Izbjegavajte šećere
Šećer sadrži fruktozu koja je povezana s nekoliko kroničnih bolesti kada se pretjerano konzumira. Studije pokazuju poveznicu između velikog unosa šećera i stvaranja masnih naslaga na trbuhu. Ne radi se tu samo o šećeru u kristalu nego i o zdravijim šećerima, poput meda.
Izbjegavajte rafinirane ugljikohidrate
Smanjite unos ovih namirnica i lakše ćete se riješiti masnoća na trbuhu. Ne morate pratiti dijetu gdje su oni potputno isključeni ali ih možete zamijeniti zdravijim verzijama.
Izbjegavajte zaslađena pića
Upravo su takvi napici puni fruktoze, a naučili smo kako ona utječe na stvaranje masnih naslaga na trbuhu, a prema nekim studijama još su gora opcija od namirnica bogatih šećerom.
U svojoj knjizi ‘Zero Belly Diet’ Zinczenko objašnjava kako jednostavnim prilagodbama prehrane i načina života možemo poboljšati zdravlje crijeva, ublažiti upale i isključiti genetski uvjetovano stvaranje masnoća, čime će se salo, osobito ono u predjelu trbuha, početi topiti gotovo automatski.
Zinczenko je ponudio nekoliko besplatnih savjeta s jednostavnim promjenama u svakodnevnoj rutini, pomoću kojih trbušno salo možete istopiti za samo dva tjedna.
Žustra šetnja prije doručka
Jednostavan jutarnji ritual ima dvojako djelovanje. Prema jednoj studiji, izloženost sunčevoj svjetlosti između 8 i 12 sati smanjuje rizik prekomjerne težine bez obzira na razinu tjelesne aktivnosti, unos kalorija ili starost, a znanstvenici vjeruju kako jutarnja svjetlost sinkronizira metabolizam i smanjuje stvaranje genski uvjetovane masnoće.
Drugi smjer iz kojeg djeluje žustra jutarnja šetnja sagorijevanje je kalorija iz vaših masnih naslaga, a ne iz hrane koju ste pojeli, s obzirom na to da u šetnju krećete natašte. Osim za topljenje sala, jutarnja šetnja dobra je za zdravlje srca.
Dan započnite hranom bogatom vlaknima
Ukusni doručci koje kvasite u mlijeku, a prodaju se kao zdravi, puni su dodanih šećera. Umjesto toga doručkujte skuhane zobene pahuljice koje možete zasladiti voćem. Oba sastojka ove čarobne kombinacije osiguravaju našoj probavi netopljiva vlakna koja pomažu smanjiti razinu kolesterola i pune crijeva korisnim bakterijama. Na taj način potaknut ćete crijeva na stvaranje butirata, masne kiseline koja smanjuje upale u cijelom našem tijelu uzrokovane masnoćom. Pored toga, jedna je studija zabilježila porast razina grelina, hormona zaduženog za kontrolu gladi, kod osoba koje su upotpunile prehranu netopivim vlaknima.
Priroda u borbi protiv celulita
Kada govorimo o načinu borbe protiv celulita, od presudnog značaja su istrajnost i kombinacija različitih mjera. Što više faktora rizika eliminišemo odnosno modifikujemo to će postignuti rezultat biti bolji. Prestanak pušenja je svakako poželjan, kao i optimalan unos voća, povrća, žitarica, proteinima bogatih namirnica. Izbjegavati unos alkohola i pretjeran unos soli. Namirnice i napici koji imaju dokazana dejstva u borbi protiv celulita su: jabukovo sirće (topi masti i eliminše toksine iz organizma), tamna čokolada (izvor antioksidanasa koji povoljno djeluju na razgradnju nakupljenih masnih naslaga celulita), čili paprika (sadrži vitamin B6 koji daje čvrstinu vezivnom tkivu i kapsaicin koji ubrzava metabolizam), zeleni čaj (prirodni diuretik koji potpomaže izbacivanje viška tečnosti i toksina iz organizma), jaja (bogat izvor aminokiselina prolina i lizina koji učestvuju u sintezi kolagena), brokuli (prirodni izvor antioksidansa alfa lipoinske kiseline koja štiti kolagen od gubitka elastičnosti), voda (detoksikacija organizma i supstrat za odvijanje metaboličkih procesa), lubenica, paradajz, narandže, limun, špinat, bobičasto voće…
Dakle uravnotežena i raznovrsna ishrana, optimalan unos vode (minimalno 8 čaša na dan) i prestanak pušenja su prvi korak u unapređenju zdravlja i smanjenju rizika od pojave celulita.
Drugi korak je povećanje fizičke aktivnosti koje podrazumijeva šetnju, trčanje i treninge za povećanje izdržljivosti što će doprinijeti topljenju masti, jačanju mišića i poboljšanju cirkulacije. Poboljšana cirkulacija omogućiće tkivima neophodan kiseonik u potrebnim količinama. Treći korak je izbalansirana suplementacija. To podrazumijeva unos kolagena, vitamina C, bakra i cinka u preporučenim dozama. Kolagen je protein prisutan u vezivnom tkivu. Organizam ga sintetiše iz aminokiselina i uz pomoć pomenutih vitamina i minerala, ali mu procenat opada sa godinama starosti, što stvara potrebu za unosom putem dijetetskih suplemenata.
Izvor: poslednjevesti.com