Tumori su bolest koja se odnosi na rast nekontroliranih stanica u tijelu. Mogu biti benigni ili maligni, ovisno o tome jesu li opasni po život ili ne. Prema različitim izvorima, rizik od razvoja tumora povećava se s godinama, ali postoje i drugi čimbenici koji mogu povećati rizik, poput loše prehrane, pušenja, konzumiranja alkohola, stresa i manjka tjelesne aktivnosti.
Postoji nekoliko načina kako se možete zaštititi od potencijalnog tumora:
Pravilna prehrana: Jedna od najvažnijih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje je da jedete zdravu, uravnoteženu prehranu. To uključuje puno povrća, voća, cjelovitih žitarica, povrća i proteina biljnog podrijetla. Izbegavajte prerađene namirnice, slatkiše i brze hrane, kao i one bogate šećerima i solju.
Prestanite pušiti: Pušenje je jedan od glavnih čimbenika rizika za razvoj tumora pluća i drugih vrsta tumora. Ako pušite, prestanite. To će biti teže nego što zvuči, ali vrijedi truda. Postoje mnoge metode pomoći koje se mogu koristiti za prestanak pušenja, uključujući lijekove i terapije za ovisnost.
Ograničite konzumaciju alkohola: Prekomjerno konzumiranje alkohola povećava rizik od razvoja tumora jetre, grla i drugih vrsta tumora. Ako pijete, ograničite se na manje od jednog pića dnevno za žene i manje od dva pića dnevno za muškarce.
Redovito se krećite: Tjelesna aktivnost pomaže u održavanju zdrave težine, što može smanjiti rizik od razvoja tumora. Osim toga, tjelesna aktivnost također ima pozitivan utjecaj na raspoloženje i opće zdravlje. Cilj je da se krećete najmanje 30 minuta dnevno, 5 dana u tjednu.
Održavajte zdrave navike: Pored gore navedenih stvari, postoje i drugi načini na koje možete smanjiti rizik od razvoja tumora. To uključuje održavanje zdravih navika spavanja, izbjegavanje dugotrajnog izlaganja suncu bez zaštite i redovito posjećivanje liječnika za preventivne preglede.
Uzimajte lijekove prema uputi liječnika: Ako vam je liječnik propisao lijekove za liječenje neke bolesti ili stanja, slijedite upute o dozi i uzimanju lijeka. Nemojte samovoljno prestajati s uzimanjem lijeka ili mijenjati dozu bez savjetovanja s liječnikom.
Ostanite mentalno aktivni: Redovito radite mentalne aktivnosti, poput čitanja, slaganja slagalica ili igranja igara, pomoći će vam da održavate mentalnu aktivnost i poboljšate svoje razmišljanje i pamćenje.
Izbjegavajte stres: Stres može imati negativan utjecaj na vaše zdravlje, pa je važno pronaći načine da se nosite s njim. To uključuje disanje tehnike, meditaciju, vježbanje ili razgovor s prijateljem ili liječnikom.
Budite svjesni svog tijela: Ako primijetite bilo kakve promjene u vašem tijelu, poput neobičnog tumora ili brtve, obratite se svom liječniku. Što se ranije otkriju tumori, to je veća šansa za uspješno liječenje.
Uključivanjem ovih stvari u vaš svakodnevni život, možete smanjiti rizik od razvoja tumora i održati svoje zdravlje. Međutim, nemojte zaboraviti da je uvijek važno posjetiti liječnika za preventivne preglede i slijediti njegove upute o liječenju i prevenciji bolesti.
Izvor: poslednjevesti.com